Belene Kampı Kurbanları Törenle Anıldı

Bulgaristan’da 1989 yılına dek iktidarda kalan komünist rejiminin kurduğu Belene toplama kampında hayatını kaybedenler anıldı. Tuna nehri içerisinde bulunan Persin adasında (bilinen adıyla Belene adası) dün gerçekleştirilen törene ülkenin farklı yerlerinden gelen yaklaşık 400 kişi katıldı.

Katılımcılar arasında bir çok Belene kampında ömür tüketmiş kişilerde vardı. Organize edilen törene bir dönem Belene kampında kalmış Sabri İskender ve Şükrü Mehmed gibi bir grup Türk asıllı Bulgaristan göçmenleri de katıldı.
29.su gerçekleştirilen Belene kampı kurbanlarını Milli anma töreninde katılımcılar bir daha tekrarlanmaması için yaşananların umutulmaması çağrısı yaptı.

Belene: Avrupa’nın hafıza yeri sloganıyla gerçekleştirilen anma törenine Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov, Avrupa Milletvekili Andrey Kovaçev, milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

Belene toplama kampı bundan tam 69 yıl önce 19 Mayıs’ta komünist rejimin ‘halk düşmanı’ olarak gördüğü 300 kişiyi cezanladırarak hapse mahküm etmesiyle kurulmuştu.

Razgrad’a bağlı Getsovo köyünden 90 yaşındaki Petko Deşev ömrünün 4 yılını geçirdiği Belene kampındaki anma törenine her yıl katılanlardan. Aslında 10 yıla mahküm olur Petko Deşev. 21 yaşındayken askerliğini yaparken ‘halk düşmanı’ suçlamasıyla Belene kampına getirilir.

Petko Deşev BTV’ye yaptığı açıklamada, “Şu barakalarda kaldık. İki katlı 8-9 baraka vardı, sırtımızda odun taşırdık. Orada giriş kapısı var ve günlük yapması gereken işi yapmayana 10 gün su içinde olan odada geçirirdi” dedi.

Soya Dönüş (1984-1989 yılları) döneminde Belene kampına gönderilen Fikret Sabri öğretmen ve Yusuf Mehmet’te yıllar sonra ömür tükettikleri hücrelere bakarak göz yaşlarına hakim olamıyorlar.

Fikret Sabri, pencerelerin teneke ile kapatılmış ve dört duvar arasında zaman geçirdiklerini söyledi. Fikret Sabri, „Bizden öncekilerin isimleri Bulgar, Türk ve her türlü isimler duvarlardaki tuğlalara yazılmıştı“ dedi.

„Gerçeği bilmeliyiz“ diyen Avrupa Milletvekili Andrey Kovaçev “Hatırlmak için buradayız. 20. yüzyılın şiddeti bir daha yaşanmaması için gençler burada neler yaşandığımı bilmeli” dedi.

Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov, “Çok iyi bilinmesi gereken Bulgaristan’ın gerçek tarihi budur. 29 yıl geçmiş olmasına rağmen sosyalizmden hiç bir şey bilmeyen gençlere sanki Bulgaristan’ın cennetiymiş gibi empoze edilmemeli” dedi.

Törende Başbakan Boyko Borisov ve Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva adına mektuplar okundu.

Törenin sonunda Velikotırnovo Mitropoliti Grigoriy komünist dönemin kurbanları anısına ayin düzenledi. Grigoriy, duasında Türk azınlığı ve diğer azınlıklardan hayatını kaybedenler içinde dua etti.

Öteyandan bir zamanlar Belene kampının bulunduğu adada komünist rejiminin kurbanları anısına anıt oluşturulacağı açıklandı.

Belene toplama kampının 1949 yılındaki kuruluşunda yargılanmadan buraya sürülen kişilerin sayısı bin 591’di. Kampa ilk girenlerin arasında bin 30 Bulgar, 139 Türk, 28 Pomak ve diğer azınlıklara ait kişiler yer aldı.

Faaliyette olduğu dönemde Belene kampından 15 binden fazla insan ömür tüketti, bazıları öldürüldü.

Bakış.bg

Leave a Reply

Çeviri...